خانه / طب فیزیکی / کف پای صاف

کف پای صاف

صافی کف پا از جمله بیماری های شایع پاست، در این بیماری، قوس کف پا صاف می شود یعنی بیماران فاقد خمیدگی کف پا هستند در این حالت شلی مفصل در ناحیه کف پا سبب می شود که قوس کف پا در هنگام ایستادن از بین برود.این مشکل تا سن ۳ ال ۵ سالگی نیاز به درمان ندارد و احتمال بهبودی خودبخود آن وجود دارد.

ایجاد ظاهر صاف کف پا، خمیدگی کفش یا پاشنه کفش به سمت داخلی، درد در قسمت مچ پا، ایجاد تورم در قسمت داخل مچ پا و درد مچ پا از علایم صافی کف پا می باشند.پاشنه کسی که کف پایش صاف است بصورت پیچ خورده دیده می شود و در درازمدت منجر به بروز عوارضی مانند خارپاشنه، درد ساق، زانودرد، کمر درد و سردرد می شود.

صافی کف پا می تواند منجر به بروز عوارضی نظیر التهاب در رباطهای کف پا، التهاب زردپی آشیل، شکستگی های فشاری در اندام تحتانی و ایجاد بافتهای مرده پوستی نابه جا شود. به علاوه از آنجا که صافی کف پا بر نحوه قرارگیری سایر استخوانهای بدن نیز اثر می گذارد می تواند منجر به بروز درد در مچ پا، زانوها و لگن شود و در سنین بالا باعث ایجاد کمردرد و بد راه رفتن گردد.

کف پای صاف می تواند ناشی از ضعف عضلات و بافت همبندی پا، وزن زیاد یا عوامل ژنتیکی باشد که در این موارد درمانهای متنوعی وجود دارد. همچنین با افزایش سن نیز امکان از بین رفت قوس طبیعی کف پا وجود دارد.استفاده درازمدت از کفشهای پاشنه بلند، چاقی مفرط، التهاب مفصلی روماتیسمی، آسیبها و ضربات مختلف به پا و مچ پا می تواند از دلایل دیگر صافی کف پا باشد.

با انجام  تمرین های توصیه شده به افراد، کم شدن قوس کف پا با تقویت عضلات رفع می شود. ماساژ کف پا در کنار انجام تمرین های درمانی و کفی های طبی نیز ازسوی پزشکان توصیه می شود.قوس کف پا منجر به تقسیم نیروی وزن بدن در کل سطح پاها می شود و در نحوه راه رفتن نقش اساسی ایفا می کند. این قوس باید هم محکم باشد تا بتواند وزن بدن را تحمل کند و هم انعطاف پذیر تا بتواند خود را با سطوح مختلف وفق دهد.

مطالب مرتبط :

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

آخرین روش درمان کمردرد مزمن

درمان کمردرد مزمن در مواردی دشوار است. تحقیقاتی در دهه گذشته بر روی نوعی از …