خانه / داروها / کلماستین

کلماستین

نام علمی دارو: [کلماستین-Clemastine Fumarate]
گروه دارویی: [داروهای ضد حساسیت و ضد احتقان]

موارد مصرف

کلماستین برای درمان آلرژی فصلی و آبریزش بینی، کهیر، سرماخوردگی، آنژیوادم، التهاب ملتحمه چشم و خارش پوست،به عنوان درمان کمکی شو ک آنلا فیلا کتیک به کار می رود. در تحقیقات جدید این دارو یکی از کاندیداهای اصلی درمان بیماری MS خواهد بود

مکانیسم اثرآنتی هیستامین‌ها با هیستامین جهت تصاحب رسپتور H1 موجود در عضلات صاف برونش ، دستگاه گوارش، رحم و عروق خونی بزرگ؛ رقابت کرده، به رسپتورهای سلولی متصل می‌شوند، آنها را از دسترس هیستامین خارج می‌کنند و از این طریق منجر به سرکوب علائم آلرژیک ایجاد شده توسط هیستامین می‌شوند ولی اثری بر آزادسازی هیستامین ندارند.

فارماکوکینتیک

این دارو به خوبی از راه تزریق یا خوراکی جذب می گردد. متابولیسم آن کبدی است . زمان شروع اثر شکل خوراکی آن بین ۶۰- ۱۵ دقیقه است و طول مدت اثر آن حدود ۱۲ ساعت می باشد و از راه کلیوی دفع می گردد.

موارد منع مصرفحساسیت مفرط شناخته شده نسبت به این دارو و یا آنتی هیستامین‌های دیگر با ترکیب شیمیایی مشابه (مانند دیفن‌هیدرامین) ؛ طی حملات شدید آسم (این دارو غلظت ترشحات نایژه‌ای را افزایش می‌دهد) ؛و در صورت مصرف داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAO) تا دو هفته قبل از مصرف این دارو، بارداری (بخصوص در سه ماهه آخر )، شیردهی (موجب تشنج و سایر واکنش‌های شدید بخصوص در شیرخواران زودرس می‌شود).موارد احتیاط: گلوکوم با زاویه باریک، انسداد پیلور – دوازدهه یا انسداد مثانه ناشی از هیپرتروفی پروستات یا باریک شدن گردن مثانه (اثرات بارز آنتی کولینرژیک این دارو)، بیماری قلبی – عروقی ، هایپرتانسیون، یا پرکاری تیروئید (خطر طپش قلب و تاکیکاردی )، بیماری کلیوی، دیابت، آسم نایژه‌ای، احتباس ادرار، یا تنگی ناشی از زخم‌های گوارشی.

عوارض جانبی

اعصاب مرکزی: خواب‌آلودگی، رخوت.
قلبی ـ عروقی: کاهش فشارخون ، طپش قلب ، تاکیکاردی.
پوست: بثورات پوستی، کهیر.
دستگاه گوارش: دیسترس اپی‌گاستر، بی‌اشتهایی، تهوع، استفراغ، یبوست، خشکی دهان.
ادراری – تناسلی: احتباس ادرار.
خون: کم خونی همولیتیک، ترومبوسیتوپنی، آگرانولوسیتوز.
تنفسی: افزایش غلظت ترشحات نایژه‌ای.

تداخل دارویی

داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAO) با تداخل با دتوکسیفیه شدن، اثرات آنتی کولینرژیک و در صورت مصرف همزمان با دارو های پایین آورنده فشار خون و دارو های مضعف CNS ممکن است باعث افزایش اثر آنها گردد. مصرف این دارو با داروهای سمی برای گوش ممکن است علایم مسمومیت گوشی آنها از جمله وزوز گوش را بپوشاند.
کلماستین ممکن است اثرات ترکیبات سولفونیل اوره را کاهش داده و به طور نسبی با اثر ضد انعقادی هپارین مقابله کند.
مصرف همزمان با سایر داروهای تضعیف کننده CNS، مانند الکل، باربیتورات‌ها، آرام‌بخش‌ها، داروهای خواب‌آور و یا داروهای ضد اضطراب ممکن است موجب تشدید اثرات تضعیف کننده CNS شود.

 

مصرف  در بارداری

FDA طبقه بندی: B.

مصرف  در دوران شیردهی

آنتی هیستامین‌ها ، از جمله کلماستین، نباید در دوران شیردهی مصرف شوند. اکثر این داروها در شیر مادر ترشح می‌شوند و شیرخوار را در معرض بروز تحریک‌پذیری غیرمعمول قرار می‌دهند. احتمال بروز تشنج در نوزادان زودرس قابل ملاحظه است.

 

هشدارها در مورد کلماستین

علاوه بر ملاحظات مربوط به تمامی آنتی هیستامین‌ها، رعایت مورد زیر توصیه می‌شود:
مقدار مصرف کلماستین در درمان کهیر فقط ۵/۲ میلی‌گرم تا سه بار در روز است.
مصرف در سالمندان: بیماران سالمند نسبت به اثر تسکین‌بخش (Sedative) این دارو حساس‌تر هستند. این بیماران باید به آهستگی و به تدریج تغییر وضعیت بدهند. بیماران سالمند ممکن است بیش از افراد جوان دچار سرگیجه یا کاهش فشارخون شوند.
مصرف در کودکان: مصرف کلماستین در نوزادان یا شیرخواران زودرس توصیه نمی‌شود. کلماستین می‌تواند موجب بروز تحریک‌پذیری غیرمعمول، بخصوص در کودکان کوچکتر ار شش سال شود.

نکات قابل توصیه در مورد

مقدار مصرف

خوراکی:

بزرگسالان: مقدار ۱۰ میلی گرم ۲ بار در روز یا ۲ میلی گرم ۳-۱ بار در روز مصرف می شود. حداکثر میزان مصرف دارو ۶mg/day است.

کودکان:در کودکان با سن کمتر از ۱۲ سال مقدار ۱-۵/. میلی گرم هر ۱۲-۸ ساعت مصرف می شود.

تزریقی:مقدار ۲-mg/day4 به صورت تزریق عضلانی در بزر گسالان و مقدار۱-mg/day2 در کودکان به کار برده می شود .

۱- به منظورکاهش تحریک گوارشی ، این دارو همراه با غذا ،آب یا شیر مصرف شود .

۲- احتمال بروز خواب آلودگی بعد از مصرف این دارو وجود دارد .بنابرین از کار با آلاتی که نیازمند هوشیاری است ، مانند رانندگی خوداری گردد.

اَشکال دارویی

Tablet: 1mg
Injection: 1 mg/ml, 2ml

نام تجاری دارو

CLEMASTINE AMIN 1MG TAB
MINOO-CLEMASTINE 2MG/2ML AMP
CLEMASTINE-MINOO 1MG TAB


درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

ایزوترت

ایزوترت

ایزوترت یا  Isotret همان راکوتان است و قبل از هر چیز لازم است عوارض آن …