خانه / بهداشت عمومی / کودکان و سالمندان، مستعد ابتلا به بیماری‏های ناشی از گرما هستند

کودکان و سالمندان، مستعد ابتلا به بیماری‏های ناشی از گرما هستند

کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‏های پوستی و غدد از گروه‌های مستعد برای ابتلا به بیماری‏های ناشی از گرما هستند.

به گزارش وب دا؛ مدیرگروه بهداشت محیط و حرفه‌ای نیشابور گفت: تشنگی، شاخص مناسبی برای نشان دادن گرمازدگی نیست.

مهندس نعمت‌الله معروفی افزود: توجه داشته باشید که ادرار کم و پررنگ نشان می‏دهد که به مصرف آب و مایعات بیشتری نیاز است و در موارد گرمازدگی شدید به‌طور ناگهانی مکانیسم خنک‌کننده بدن از کار می‌افتد و دمای مرکزی بدن آنچنان افزایش می‌یابد که می‌تواند در کمتر از نیم ساعت منجر به مرگ فرد شود.

وی بیان داشت: بیش از ده درصد افرادی که دچار این حالت می‌شوند اگر درمان نشوند به‌دلیل نارسایی کلیه یا قلب فوت می‌کنند.

مدیرگروه بهداشت محیط و حرفه‌ای نیشابور عنوان کرد: گرمازدگی سبب از کار افتادن و خرابی دائمی بعضی اندام‌ها مثل کبد می‌شود و اگر شخصی نشانه‏های گرمازدگی را بروز داد مثل گرفتگی عضلانی، خستگی، سردرد، سرگیجه، تهوع و تعریق بیش از حد، فورا او را به یک مکان خنک ببرید.

وی اظهار داشت: اگر فردی در اثر گرما دچار تهوع، گیجی، غش و ضعف، پوست داغ و قرمز یا سرد و مرطوب، تب، افزایش ضربان قلب و تنگی نفس شد، او را هر چه سریع‏تر به بیمارستان یا درمانگاه برسانید زیرا گرما‏زدگی شدید، می‏تواند فرد را بکشد.

مدیرگروه بهداشت محیط و حرفه‌ای نیشابور خاطرنشان کرد: وقتی که برای مدت طولانی در معرض تابش آفتاب یا در یک محیط گرم هستید و قبل، بعد و در طی ورزش، آب زیادی بنوشید؛ موقعی از روز را که هوا خیلی گرم است(مثل سر ظهر و بعد از ظهر) در منزل یا یک جای خنک استراحت کنید و بیرون نیایید.

معروفی یادآور شد: منتظر نباشید تا احساس تشنگی کنید و سپس آب بنوشید و هنگام نوشیدن آب بیشتر از آن حدی که فکر می‌کنید نیاز به آب دارید، آب و مایعات بنوشید.

وی گفت: وعده‌های غذایی سبک و به مقدار کم میل شود، به میزان کافی بخوابید و میوه‏ها و سبزی‏های سرشار از پتاسیم را به میزان زیاد مصرف کنید تا بدن‏تان خودش را با گرما تطبیق دهد.

معروفی اضافه کرد: احساس سرگیجه، خستگی بیش از حد، آشفتگی، درد شدید عضلات، تب یا تهوع، تشنج یا بیهوش شدن از نشانه‌های گرمازدگی است و باید به پزشک مراجعه کرد./۱۴۷/۲۰۵/۲۰۱

 

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

افزایش روند آلودگی به شپش در کشور

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذا وزارت بهداشت گفت: روند آلودگی به شپش در کشور رو به افزایش است و تقویت آگاهی عمومی برای توقف این روند ضرورت دارد.