خانه / بهداشت عمومی / گزارشی از مصرف قرص لووتیروکسین

گزارشی از مصرف قرص لووتیروکسین

مورد اول: در سال ۱۳۸۷خانم ۳۱ ساله مبتلا به هیپوتیروئیدی مادرزادی که از سن یک سالگی تحت درمان با لووتیروکسین بوده و روزی دو عدد قرص لووتیروکسین ۰/۱ میلی گرمی ساخت شرکت ایران هورمون  مصرف  می نمود؛ با بزرگی شدید تیروئید بخصوص لوب چپ که از فاصله زیاد به خوبی مشاهده می گردید، مراجعه کرد .این وضعیت موجب شده بود که او در مجالس عمومی شرکت نکند تا از نگاه دیگران در امان باشد . وی اظهار ناراحتی می نمود که  پزشکان متعدد به او توصیه کرده اند تحت عمل جراحی تیروئید قرار گیرد.

در سونوگرافیهای انجام شده، ندولی به ابعاد ۴ *۲٫۶  *۲٫۵  سانتی متر در لوب چپ با حدود مشخص واکوی یکنواخت گزارش شده بود همچنین ابعاد لوب راست تیروئید نیز  ۱٫۵ *۱٫۷ * ۴ سانتی متر گزارش گردیده بود.

به بیمار توصیه شد مدتی از قرص یوتیروکس ۰٫۱ میلی گرمی ساخت شرکت مرک آلمان روزی دو عدد مصرف نماید. پس از ۶ ماه مصرف ، بیمار با خوشحالی زیاد مراجعه نمود و با کمال تعجب دیده شد که تیروئید به سایز طبیعی باز گشته وکلیه علائم بالینی هیپوتیروئیدی از بین رفته است . از آن زمان تا کنون بیمار فقط از داروی Euthyroxساخت شرکتMerck   آلمان استفاده می نماید ودر شرایط مطلوب می باشد.

مورد دوم: خانم ۳۸ ساله که از ۳ قبل مبتلا به کم کاری تیروئید گردیده بود .تحت درمان با قرص یوتیروکس ۰٫۱ میلی گرمی ساخت شرکت مرک آلمان روزی یک عدد بود. به دلیل کمیاب شدن دارو به ناچار از قرص لووتیروکسین ۰/۱ میلی گرمی ساخت شرکت ایران هورمون استفاده نمود پس از گذشت چند ماه کلیه علائم کم کاری تیروئید از جمله خواب آلودگی، اضافه وزن، ضعف ،سستی ویبوست در وی ایجاد شد که علائم با مصرف مجدد داروی آلمانی برطرف گردید.

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

افزایش روند آلودگی به شپش در کشور

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذا وزارت بهداشت گفت: روند آلودگی به شپش در کشور رو به افزایش است و تقویت آگاهی عمومی برای توقف این روند ضرورت دارد.