خانه / بهداشت عمومی / ‌لزوم انجام تستهای منظم و دوره ای پاپ اسمیر در زنان

‌لزوم انجام تستهای منظم و دوره ای پاپ اسمیر در زنان

عضو مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با تأکید بر این که «غربالگری سرطان گردن رحم بطور معمول سه سال پس از شروع فعالیت جنسی واژینال خانم‌ها باید آغاز شود؛ به شرط این که این زمان دیرتر از سن ۲۱ سالگی نباشد»، انجام منظم و سالانه تست پاپ‌اسمیر به منظورغربالگری را ضروری دانست.

به گزارش وب دا؛ ، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد درباره سرطان دهانه رحم به این نکته اذعان کرد که تغییرات قبل از ابتلا به این سرطان ایجاد درد نمی‌کنند و در واقع، این تغییرات هیچ علامتی ندارند و قابل جست‌وجو نیستند، مگر آن که یک خانم برای معاینه لگن اقدام کند و تست پاپ‌اسمیر انجام دهد.

دکتر سودابه شهیدثالث با بیان این که «غربالگری سرطان گردن رحم با تست پاپ‌اسمیر می‌تواند موجب پیشگیری اولیه (تشخیص تغییرات سلولی آماده برای بدخیم شدن) و پیشگیری ثانویه (تشخیص زودرس سرطان) شود، گفت: این درحالیست که غربالگری در آمریکا، بطور قابل توجهی میزان مرگ و میر ناشی از سرطان گردن رحم را کاهش داده است.

انجام واکسیناسیون موثرترین روش برای کاهش ابتلا به سرطان گردن رحم است

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با اشاره به بررسی روش‌های جدید غربالگری سرطان گردن رحم یا سرویکس شامل تست‌های ویروس پاپیلومانی انسانی (HPV)، تصریح کرد: یافته‌ها بیانگر آنست که انجام واکسیناسیون موثرترین روش برای کاهش ابتلا به سرطان گردن رحم و مرگ و میر ناشی از آن است.

زنان در سن ۳۰ سالگی یا بعد از آن باید ۳ نتیجه پاپ‌اسمیر طبیعی پیاپی داشته باشند

دکتر شهیدثالث تصریح کرد: در سن ۳۰ سالگی یا بعد از آن، زنان باید ۳ نتیجه پاپ‌اسمیر طبیعی پیاپی داشته باشند و پس از آن فواصل انجام این تست به هر دو تا سه سال افزایش می‌یابد .

به گفته وی، برای زنان ۷۰ سال و بالاتر که ۳ یا بیشتر نتیجه پاپ اسمیر طبیعی سریال دارند و طی ۱۰ سال گذشته هیچ نتیجه غیرطبیعی نداشته‌اند، می‌توان تست غربالگری سرطان دهانه رحم(سرویکس) را متوقف کرد.

زنانی که سابقه جراحی برداشتن رحم بدون حذف سرویکس دارند، باید برنامه غربالگری را ادامه دهند

عضو مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با اشاره به این که «بعد از جراحی برداشتن کامل رحم (با حذف سرویکس)دیگری نیازی به غربالگری نیست؛ مگر این که جراحی برای درمان سرطان سرویکس یا بیماری‌هایی پیش سرطانی آن انجام شده باشد»، خاطرنشان کرد: در این میان زنانی که سابقه جراحی برداشتن رحم بدون حذف سرویکس را دارند، باید برنامه غربالگری یاد شده را ادامه دهند.

بهترین زمان برای انجام پاپ‌اسمیر بین ۱۰ تا ۲۰روز بعد از اولین روز خونریزی پریود است

وی، پاپ‌اسمیر را یک آزمایش ساده بدون درد برای جست‌وجوی سلول‌های غیرعادی در داخل یا اطراف دهانه رحم(سرویکس) عنوان کرد و افزود: زنان باید زمانی این آزمایش را انجام دهند که عادت ماهانه نباشند و بهترین زمان بین ۱۰ تا ۲۰روز بعد از اولین روز خونریزی پریود است.

خانم‌ها از دو روز قبل از انجام پاپ‌اسمیر استحمام نکنند

دکتر شهیدثالث توصیه کرد: خانم‌ها از دو روز قبل از انجام پاپ‌اسمیر باید از استفاده از دوش یا کرم‌ها، ژل‌ها یا داروهای واژینال خودداری کنند، چراکه ممکن است موجب شستن یا پنهان کردن سلول‌های غیرنرمال شوند، به جز مواردی که پزشک دستور داده باشد.

افراد در معرض خطر بیشتر ابتلا

وی با تأکید به این که «زنانی که در معرض خطر بیشتر سرطان گردن رحم قرار دارند، ممکن است لازم باشد دفعات انجام تست پاپ را افزایش دهند»، گفت: افراد دارای تاریخچه نئوپلازیای سطوح داخلی گردن رحم، تاریخچه عفونت HPV و یا کوندیلوماتا،  ایدز،  تاریخچه سایر بیماری‌های جنسی مسری ، سرکوبی سیستم ایمنی بدن،  مصرف دی اتیل استیل بسترول (DIS) و  مصرف سیگار یا نوشیدن الکل بیشتر در معرض خطر ابتلا به این سرطان هستند.

عضو مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد، تناوب انجام تست پاپ اسمیر در زنانی که در معرض خطر زیاد قرار دارد را بسته به سابقه پزشکی و عوامل خطر دانست و اظهار کرد: برای نمونه مراکز کنترل و پیشگیری بیماری به زنانی که در معرض خطر زیاد قرار دارند، توصیه می‌کنند بعد از تشخیص ایدز، ۲ بار تست پاپ را انجام دهند و پس از آن در صورتی که جواب هر دو تست منفی بود، تست پاپ‌اسمیر را سالانه انجام دهند.

دکتر شهیدثالث اضافه کرد: زنانی که سابقه تست پاپ غیرطبیعی و یا تاریخچه خانوادگی سرطان گردن رحم، رحم، واژن یا فرج دارند ممکن است بر اساس توصیه پزشک متخصص نیاز به انجام تعداد بیشتر تست پاپ داشته باشند./۱۴۰/۲۰۵/۲۰۲

 

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

افزایش روند آلودگی به شپش در کشور

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذا وزارت بهداشت گفت: روند آلودگی به شپش در کشور رو به افزایش است و تقویت آگاهی عمومی برای توقف این روند ضرورت دارد.