خانه / روانشناسی / ۱۰ روش طبیعی برای مقابله با نیش پشه

۱۰ روش طبیعی برای مقابله با نیش پشه

یکی از بزرگترین و شاید یگانه موردی که در فصل های گرم به ویژه تابستان، افراد مختلف در نقاط گوناگون جهان با آن سرو کار دارند، نیش پشه ها و سوزش جای آن است. پشه ها نیش می زنند و پس از ۲۴ ساعت می میرند، اما جای نیش آنها که سوزش دارد و قرمز شده، برای مدتی می ماند و باعث آزار فرد می شود.

به گزارش سرویس “بهداشت و درمان” خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ۱۰ راه طبیعی وجود دارد که می توان از آنها برای مقابله با پشه ها و رهایی از نیش این حشرات به ویژه در طول شب استفاده کرد.

۱ – اولین روش، خلاص شدن از آب های راکد در اطرافتان است. به عنوان مثال، ظروف آب حیوانات خانگی و حوض ها محل مناسبی برای تخم گذاری این پشه ها و گسترش دامنه فعالیت آنهاست.

۲ – دومین راه، کاشتن و یا نگهداری از گیاهان چون علف گربه، اکلیل کوهی، بالنگ، استوخدوس، دارچین و نعناع است. این گیاهان مانع جذب پشه ها می شوند یا به عبارتی به گیاهان پشه گریز معروف هستند.

۳ – سومین روش، این است که از سیر استفاده کنید. پشه ها مانند خون آشام ها از این گیاه نفرت دارند. اگر از بوی سیر متنفرید، یک تکه پارچه را در آب سیر خیس کنید و پس از خشک شدن، آن را خارج از اتاق و یا محلی که زندگی می کنید، آویزان کنید. اگر هم برایتان فرقی نمی کند که بوی سیر بدهید، یک حبه سیر را چهار قسمت کرده و یکی از این چهار قسمت را له کرده و با پنج لیوان آب مخلوط کنید و به صورت اسپری درآورید و به خود بپاشید. این روش پشه ها را از شما دور می کند. همچنین می توانید یک بوته سیر را از سر در اتاقتان آویزان کنید.

۴ – چهارمین راه، این است که گیاه مریم گلی و اکلیل کوهی را درون زغال کباب بریزید. این روش به راحتی پشه ها را دور می کند. استفاده از روغن ها و عصاره های طبیعی چون اوکالیپتوس، دارچین و روغن کرچک هم برای دفع نیش پشه ها به کار برده می شوند. برای استفاده از این روش، ۱۰ تا ۲۵ قطره از این روغن را درون دو قاشق غذاخوری حلال، مخلوط کرده و به بدن بپاشید.

۵ – به گزارش ایسنا، پنجمین راه دفع پشه ها این است که در زمان هایی که این حشرات بیشترین فعالیت خود را دارند، از بیرون رفتن خودداری کنید. پشه ها اکثراً در زمان طلوع و غروب خورشید فعال تر می شوند. به همین دلیل ۳۰ دقیقه قبل و بعد از غروب و طلوع از خانه خارج نشوید تا از شر نیش این پشه های مزاحم در امان بمانید.

۶ -پشه ها به سمت لباس های تیره جذب می شوند. به همین دلیل، بهتر است در زمانی که خارج از خانه هستید از پوشیدن لباس هایی با رنگ های تیره خودداری کنید. لباس های رنگ روشن و سفید مانع پشه ها هستند.

۷ -عطرها و صابون هایی با رایحه های گل ها هم جاذب پشه ها هستند. پس بهتر آن است که در خرید این محصولات آرایشی دقت کنید تا از نیش پشه ها در امان بمانید.

۸ -موقعیت نشستن شما هم در جذب پشه ها اثر دارد.از مکان های نزدیک به کولرها و پنکه ها استفاده کنید؛ چراکه پرواز پشه ها در معرض باد این وسایل به سختی صورت می گیرد.

۹ – استفاده از اسپری سرکه سیب و یا سرکه سفید هم می تواند پشه ها را دور کند.

۱۰ – آخرین روش استفاده از خفاش هاست، بهتر است یک خفاش بخرید و قفس آن را از پنجره آویزان کنید تا پشه ها را نوش جان کند.!

منبع : مجله جامعه پزشکی

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

تاثیر زلزله بر کودکان

چگونه هنگام زلزله استرس کودک خود را کاهش دهیم؟

حسین بهلولی  درباره نحوه مدیرت استرس در کودکان با توجه به زلزله اخیر در تهران …