خانه / اخبار پزشکان / مبتلایان به ضایعات نخاعی و بیماران روان مزمن بیشتر در معرض مصرف مواد مخدر و روانگردان ها هستند

مبتلایان به ضایعات نخاعی و بیماران روان مزمن بیشتر در معرض مصرف مواد مخدر و روانگردان ها هستند

برای مشاوره با متخصصان درمان اعتیاد، عضو داک تاپ اینجا را کلیک کنید.

حسین نحوی نژاد افزود: درصدی از این بیماران به دلیل مشکلات روحی و روانی ، زندگی آشفته و مشکلات اجتماعی به مصرف مواد رو می‌آورند.
وی خاطرنشان کرد: مصرف مواد در گروه‌های افراد دارای معلولیت(disability) بیشتر از نوع سنتی یا مصرف روانگردان هاست. مصرف اینگونه مواد از سوی آنان یا به قبل از وخامت بیماری یا بعد از قطع ارتباط آنان با جامعه صورت می‌گیرد.
معاون امور توانبخشی(Rehabilitation) سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: در بسیاری از مواقع، هنگامی بیمار روان، تحت پوشش این سازمان قرار می‌گیرد که ناتوان شده و کارش را از دست داده است و توان اداره خانواده را هم ندارد.
نحوی نژاد با اشاره به وجود هشت تا ۹ هزار بیمار روان مزمن در مراکز بهزستی خاطرنشان کرد: تقریباً می‌توان گفت که اعتیاد(Addiction) بین این افراد در مراکز، زیاد نیست اما این معضل برای بیمارانی که تحت پوشش بهزیستی اما در خانه نگهداری می‌شوند ، بیشتر است.
وی تصریح کرد: آنان به خاطر رفع اضطراب و تحقیرهایی که در طول زمان به آنها تحمیل شده است ، مواد، مصرف می‌کنند به ویژه در مورد بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی ، شرایط آنان به گونه‌ای است محیط بیرونی با دنیای درونی آنها تفاوت دارد.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: گاهی این بیماران دچار انزوای کامل که می‌شوند به اعتیاد پناه می‌برند و متاسفانه بخشی از آن «پزشک زا» است به آن معنا که گاهی پزشکان، بیماران را به سمت اعتیاد سوق می‌دهند.
نحوی نژاد تصریح کرد: بطورمثال اگر با یک داروی روانگردان، فرد بیمار را وارد یک چرخه عادت کنیم و اگر این دارو دیگر جواب ندهد، بیمار مجبور است به ماده‌ای قوی‌تر پناه ببرد که آن حالت ویت دراوال (حالت نشانگان ترک دارو) خودش را از بین ببرد.
هم اکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار فرد دارای معلولیت در بهزیستی، پرونده دارند که از این تعداد ۳۵ درصد زنان و ۶۵ درصد مردان هستند.
بیشترین درصد معلولیت به ترتیب شامل معلولیت‌های جسمی و حرکتی، معلولیت‌های ذهنی، معلولیت‌های شنیداری ، معلولیت‌های بینایی، معلولیت بیماری روانی مزمن و معلولیت گفتاری است. هشت درصد افراد دارای معلولیت را بیماران روانی مزمن تشکیل می‌دهند.
همچنین پیش از این اعلام شده بود که برآورد می‌شود حداقل ۲۰۰ هزار بیمار روانی مزمن در کشور وجود داشته باشد؛ این بیماران، بیمارانی هستند که سابقه بستری مستمر و دارو درمانی داشته‌اند.

منبع: شفا آنلاین

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

دکتر علی اصغر خدادوست نابغه چشم پزشکی

دکتر خدادوست

دکتر علی اصغر خدادوست نابغه چشم پزشکی متولد چهارم آبان ۱۳۱۴ در شیراز بودند ایشان …