خانه / مصاحبه با بهترین پزشکان / مصاحبه با جناب آقای دکتر آقایی افشار

مصاحبه با جناب آقای دکتر آقایی افشار

به منظور آشنایی بیشتر با تخصص پزشکی ورزشی و همچنین آشنایی با جناب آقای دکتر آقایی افشار که از حاذق ترین و باتجربه ترین متخصصان این رشته  می باشند، مصاحبه ای تدارک دیدیم که در ادامه نظر مخاطبان رو به آن جلب میکنیم. متخصصان رشته پزشکی ورزشی به تشخیص، درمان، توانبخشی و پیشگیری از آسیب های عضلانی و اسکلتی می‌پردازند و با توجه به نوع بیماری،همانند سایر متخصصان پزشکی (اما با تمرکز بیشتر بر ورزش درمانی) به درمان بیمار می پردازند.

جهت مشاهده پروفایل ایشان در داک تاپ و مطرح کردن پرسش، اینجا را کلیک کنید.

 

دکتر آقایی افشار متخصص پزشکی ورزشی

یک معرفی کلی از تخصصتون داشته باشید؟

موضوع تخصص “پزشکی ورزشی” تشخیص و درمان بیماریها با تاکید بیشتر بر ورزش درمانی هست هرچند ما از درمان تلفیقی مثل دارو و فیزیوتراپی هم استفاده میکنیم، ولی روی حرکات ورزشی تاکید بیشتری داریم  و جزییات ورزش درمانی  رو بیشتر در نظر میگیریم. موضوع اصلی بیماری ها بیشتر آسیب های عضلانی و اسکلتی و درمان تخصصی تر آسیب های ورزشی هستند.

این تخصص خیلی جدید هست و تقریبااز سال یک دهه پیش  در دنیا  به صورت یک تخصص مستقل شناخته شد. مردم هنوز نمیدونن که میتونن برای درد هاشون به طور تخصصی به پزشکان این تخصص مراجعه کنند و این مشکل برای مراجعه به ما  (که در حال حاضر یکی از اولین  مطب های شخصی این رشته را دایر کردیم ) وجود دارد

دلیل انتخاب این تخصص توسط شما چی بوده؟

خودم ورزشکار بودم و در دوره ی دانشجویی و پزشکی عمومی دوره های پزشکی ورزشی را گذرانده بودم و بعنوان پزشک ورزشی با فدراسیون پزشکی ورزشی و تیم های ورزشی همکاری داشتم  وهمین دلیل انتخاب این تخصص بوده است.

بدلیل عدم شناخت سایر متخصصین از این رشته نوپا و شاید تجربه کم متخصصین  رشته،هنوز همکاری در حد مطلوب نیست و  این باعث عدم شناسایی رشته به عموم مردم می شود.

 

 

دکتر آقایی افشار متخصص پزشکی ورزشی

پوشش کلینیک ها و بیمارستان ها در مورد تخصص شما چطور هست؟

مطب ما که ازاولین مطب های شخصی تخصص پزشکی  ورزشی می باشد بدون تردید مشکلات خاص اولین بودن را دارد، اما بیمارستان های مثل  بیمارستان نور افشار و کلینیک فدراسیون پزشکی ورزشی  هم این تخصص رو پوشش دادند.

رشته و تخصصتون رو به دانشجوها و دانش آموزان توصیه میکنید؟

فعلا چون این رشته جدید هست و خیلی شناخته شده نیست بهتراست که اون اشخاصی که علاقه خاصی  دارند م وارد شوند.

. این طبیعت رشته های نو پای  پزشکی هست که در ابتدا مردم ندانند کی به ان متخصصمراجعه کنند(مخصوصا اگر رشته با سایر رشته ها همپوشانی داشته باشد ؛مثل رشته ما با تخصص طب فیزیکی و ارتوپدی) اما در هر حال باید مرزها مشخص بشه

چقدر با تکنولوژی ها پیش میرید و از امکانات تکنولوژیک استفاده میکنید؟

کلا پزشک ها از تکنولوژی استقبال و استفاده می کنن و مطالب علمی رو هم مورد مطالعه قرار میدن.

 

تخصص پزشکی ورزشی

 

مسئولین چطور میتونن به پیشرفت شناخت این تخصص کمک کنند؟

متاسفانه برخی از دانش اموختگان ترتبیت بدنی خود را بعنوان متخصص پزشکی ورزشی به مردم معرفی می کنند ،که در این مورد ضمن توصیه به بهوش بودن مردم  ،خوشبختانه از طرف وزارت بهداشت به دانشگاه ها ابلاغ شده که فعالیت دانش اموختگان  تربیت بدنی در زمینه های درمانی ممنوع است  و مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد و نیز همکاران فیزیوتراپیست حق ویزیت ابتدا به ساکن اسیبهای ورزشی  و تجویز دارو را ندارند.

ارتباطتون با بیمارا چطور هست و نحوه رزرو نوبت چطور هست؟

از طریق تلفن و معمولا نوبت ها برای دو روز بعد انجام میشه.

برای مردم جذاب هست که بدونن پزشکی بعد از دوران عمومی(مثل سایر تخصص های پزشکی) ۴ سال بطور تخصصی در زمینه تشخیص و درمان مشکلات عضلانی-اسکلتی وآسیب های ورزشی  با تاکید بر ورزش درمانی تحصیلات آکادمیک داشته است.

ورزشکارها از وجود تخصص شما اطلاع دارند؟

عموم مردم که خیلی کم اطلاع دارند ولی ورزشکارها هم حتی آشنایی زیادی ندارند و حتی خیلی ها با دانش اموختکان تربیت بدنی اشتباه میگیرند!

مثلا مشکلات ورزش در بارداری حوزه تخصصی طب ورزشی هست ولی به خیلی از دیگر همکاران ما رجوع میکنند.

 

در انتها از جناب آقای دکتر آقایی افشار کمال تشکر و امتنان را به جا می آوریم که با وجود مشغله فراوان، فرصتی در اختیار داک تاپ و مخاطبان آن قرار داده و ما را از نظرات و تجربیات ارزشمند خودشان مستفیض نمودند.

درباره ی داکتاپ