PRP

PRP چیست ؟
PRP یکی از پیشرفته ترین و جدیدترین کارهایی است که در علم پزشکی در طیف وسیعی از خدمات ، از زیبایی گرفته تا درمانهای مختلف در روماتولوژی و دیابت و … نقش دارد . در واقع کار اصلی در این روش این است که مقداری خون از خود شخص تهیه شده و در چند دقیقه پلاسمای غنی از پلاکت خونش جداشده و طی فرآوری خاصی آماده می شود و به عنوان PRP از آن استفاده می شود ، البته باید یادآور شد که بسیاری از مردم و حتی بعضی از همکارن پزشک به اشتباه فکر می کنند که PRP همان سلولهای بنیادی است ، در حالیکه در PRP از سلول پلاکت فعال شده استفاده می شود و هیچ ارتباطی با سلول بنیادی ندارد ، در نتیجه نکات نگران کننده و ناشناخته ای که درمان با سلولهای بنیادی می تواند در پی داشته باشد در مورد PRP وجود ندارد . در زیر به کاربردهای مختلف این تکنولوژی درمانی اشاره خواهد شد :

کاربردPRP در زیبایی :
۱٫ استفاده از PRP در جوانسازی :PRP در جوانسازی پوست صورت و دستها کاربرد بسیار موثری دارد ، این روش بهترین راه جوانسازی پوست صورت و پشت دستها می باشد . ضمناً می توان به جرات گفت تنها و موثرترین راه در بر طرف کردن سیاهی ، چروک و پف زیر چشم است . اگر برای جوانسازی به درستی از PRP استفاده شود و همه اصول آن رعایت گردد ، شخص تا ۱۰ سال جوانتر از سن شناسنامه ای خود به نظر خواهد رسید . همچنین می توان در از بین بردن چین و چروک های صورت مانند چین بینی به لب ( خط خنده ) نیز از PRP استفاده کرد .

۲٫ استفاده از PRP جهت جلوگیری از ریزش مو و کمک به رویش مجدد مو : یک تا دو ماه پس از تزریق PRP برای شخص مبتلا به ریزش مو ، ریزش متوقف شده و طی ۶ تا ۸ ماه رویش کامل مو اتفاق می افتد ، به طوریکه شخص حداکثر طی یک سال دو بار تزریق روی سر خواهد داشت و شاهد رشد شگفت انگیز موی سر خواهد بود . ( تصویر در گالری تصاویر سایت در آلبوم PRP موجود است )

۳٫ PRP FAT-FACE : سالها برای برجسته کردن گونه و لب و نیز پر کردن خط خنده از چربی خالص یا ژل استفاده می شد . با توجه به اینکه چربی خالص اکثرا به طور ناگهانی تحلیل می رفت و یا جابجا می شد و باعث ایجاد منظره نامناسب در صورت شخص می گردید ، از طرفی تزریق ژل نیز دوامی حداکثر ۶ ماهه تا یک ساله داشت ، لذا روش مطمئن تر و پایدارتری لازم بود تا هم نتیجه مطلوب و دراز مدتی حاصل شود و هم مشکلات ذکر شده را نداشته باشد . امروزه از خود شخص چربی دور ناف را گرفته و با PRP حاصل از خونش ترکیب می کنند و برای کاشت گونه و لب و رفع چین خنده از آن استفاده می کنند . این ترکیب دیگر مشکلات ذکر شده را ندارد ، بسیار طبیعی تر و با کیفیت تر خواهد بود و نیز پایداری دراز مدت تری یعنی بیش از ۵ تا ۶ سال دارد .

۴٫ PRP FAT-BREST : یکی از مشکلات اصلی در زیبایی برای بسیاری از خانمها و دختران جوان ، کوچک یا نابرابر بودن اندازه پستانها می باشد . روشهایی که تا امروز به کار می رفت استفاده از چربی خالص خود شخص یا تزریق ژل و یا کاشت پروتز بود که اینها علاوه بر آسیب زدن به مجاری و غدد شیری ، در مواردی مثل پروتز احساس وجود جسم خارجی و بزرگی مصنوعی را به شخص القاء می کرد و باعث ناراحتی می شد . در حالیکه در روش PRP FAT از خون فرد PRP را جدا نموده و با چربی به دست آمده از دور نافش ترکیب کرده و این ترکیب بسیار مناسب را با متد خاصی از زیر پستان تزریق می کنند که هیچگونه آسیبی به غدد و مجاری شیری وارد نمی کند ، ضمناً ظاهر و قوامی کاملاً طبیعی به خود می گیرد و دوام و بقای این روش بسیار بیشتر و طولانی تر از روشهای رایج قبلی می باشد .

کاربردPRP در درمان دردهای مفصلی :
PRP JOINT : امروزه یکی از مشکلات اصلی به ویژه در میانسالی و سنین بالاتر ، دردهای شدید و طاقت فرسای مفاصل به ویژه زانوهاست و درمانهای مختلفی که بیشتر جنبه مسکن و ضد درد دارد برای اینگونه مشکلات ، رایج می باشد . در استفاده از تکنولوژی جدید PRP از خون شخص مبتلا به درد مفصلی PRP را جدا نموده و پس از طی فرایند لازم با متد خاصی این PRP را داخل فضای مفصلی او تزریق می کنند و با این روش شخص با یک تزریق در سال از درد و رنج ناشی از دردهای مفصلی رهایی می یابد . امروزه این روش در امریکا در حد وسیع در حال انجام است و مراکز متعددی برای این کار ایجاد شده و ارائه خدمات می نمایند .

کاربردPRP در درمان زخمهای بستر و زخمهای دیابتی :
همانطور که می دانیم در افرادی که دچار کاهش حرکت شده اند ، مثل مواردی که سکته مغزی کرده اند یا به هر دلیل فلج شده و قادر به حرکت نیستند یکی از دلایل اصلی مرگ و میر زخم بستر می باشد که به درمانهای رایج پاسخ خوبی نمی دهد . ضمناً در بیماران دیابتی هم یکی از عوارض اصلی ایجاد زخمهای دیابتیک به ویژه در پاها می باشد که منجر به قطع عضو می شود .امروزه با استفاده از روش PRP معجزه شگفت انگیزی در درمان این زخم ها به وجود آمده ، به طوریکه از خون شخص بیمار PRP تهیه شده و طی فرآیند ویژه ای پوشش خاصی از آن PRP برای زخم شخص تهیه نموده و آن را روی زخم قرار می دهند و پس از حدود دو هفته بهبودی باور نکردنی حاصل می شود ، به طوریکه می توان گفت در درمان این نوع زخم ها PRP تحول بزرگی به وجود آورده است .

تصاویر در گالری سایت در آلبوم PRP موجود است .

مطالب مرتبط :

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

تعرفه خدمات زیبایی

تعرفه خدمات زیبایی را طبق تعرفه های معمول در ادامه می بینید، گستره خدمات زیبایی …